W 45 rocznicę działalności artystycznej Krzysztofa „Jary” Jaryczewskiego ukazuje się jego autobiograficzna opowieść! „Byłem w piekle. Krzysztof JARY Jaryczewski szczerze do bólu”.
O pracy nad książką „Byłem w piekle. Krzysztof Jary Jaryczewski szczerze do bólu” opowiedzą: bohater Krzysztof Jaryczewski oraz autor Kamil Wicik.
Spotkanie poprowadzi Magda Szpiner, dziennikarka Radia Gdańsk.
Książki będą do kupienia podczas spotkania.
O książce:
To z pewnością najmocniejsza opowieść ze świata polskiego rocka. Szczera i bezkompromisowa spowiedź legendarnego Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego, charyzmatycznego frontmana zespołu Oddział Zamknięty, obecnie Jary Oddział Zamknięty, wciąga bez reszty. Nic w tym dziwnego, gdy bohater postanawia obnażyć się zupełnie i bez najmniejszej kalkulacji. Jaryczewski barwnie opisuje swoją młodość, burzliwe dojrzewanie, miłości – te młodzieńcze i te prowadzące go do ołtarzy – pierwsze zainteresowania muzyką
i pierwsze sukcesy w tej dziedzinie, a później gigantyczny sukces okupiony radością, ale i niespotykanym wcześniej wyczerpaniem…
A wszystko to po szalonej równi pochyłej, aż do piekła związanego z utratą głosu i trwającego wiele lat wyniszczającego uzależnienia od alkoholu i leków psychotropowych. Stamtąd Jary ratuje się sam, ale i dzięki pomocy dobrych ludzi. Dzięki swojemu charakterowi, wytrwałości i postawieniu wszystkiego na jedną kartę – chęci powrotu do życia za wszelką cenę. I to się udaje. Choć jak sam mówi – nic nie jest mu dane na zawsze – Jaryczewski od dwudziestu sześciu lat nie pije alkoholu, nie zażywa innych narkotyków, jest prawdziwą inspiracją dla tych, którzy nadal zmagają się z nałogami. Dowodzi, że nawet od najgłębszego dna można się dobić. Jary nie unika tematów tabu. Odwrotnie. Zdobywa się na najbardziej intymne wyznania dotyczące życia, miłości, walki, szaleństwa, czy – tutaj ukłon w stronę fanów – nieznanych kulis działalności kultowego Oddziału Zamkniętego. Książka bulwersuje, bawi, zastanawia, pochłania. Nie pozwala przejść obok tej niezwykłej historii obojętnie. Jeszcze nigdy drzwi do świata polskiego rock’n rolla nie zostały uchylone tak szeroko. Warto jest tam zajrzeć, bo oprowadza po nim żywa legenda polskiego rocka, wokalista, gitarzysta, autor tekstów, kompozytor, osobowość. A jego życie to istna sinusoida – latał wysoko i upadał nisko. Obecnie szczęśliwy ojciec, mąż i spełniony muzyk – czerpiący z życia prawdziwy artysta.
W tej pasjonującej rozmowie Krzysztofowi Jaryczewskiemu partnerował Kamil Wicik – dziennikarz muzyczny, radiowiec (Radio Gdańsk, Program 1 Polskiego Radia), autor książek, historyk z wykształcenia. Człowiek dyskretny, ale szalenie ciekawy swojego rozmówcy. To on nakierował Jarego na wszystkie te arcyciekawe niuanse z jego życia. To on wprowadza czytelnika do niebezpiecznego, ale jakże ciekawego świata autentycznej gwiazdy rocka.
Autorem słowa wstępnego do książki jest Leszek Gnoiński, znakomity i ceniony w świecie muzycznym dziennikarz, pisarz, reżyser i scenarzysta. Wnikliwy obserwator sceny muzycznej głównie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, ale wciąż aktywny i ciekawy nowych zjawisk.
Książkę opublikowało wydawnictwo Black Points – znane i kojarzone z nieszablonowych produkcji, między innymi cenionej serii “Behind the iron curtain”, opisującej kulisy słynnych koncertów światowych gwiazd rocka w PRL, ale i oficjalnych wydawnictw związanych chociażby z grupą Dżem i jej kultowym liderem Ryszardem Riedlem. Black Points publikuje wydawnictwa limitowane, opracowane z dużą dbałością o jakość ich produkcji.
Książka (objętość 500 stron) ukazuje się w gustownej twardej oprawie z tasiemką do zaznaczania stron, opatrzona jest hologramem z indywidualnym numerem egzemplarza oraz posiada załączoną płytę CD z autorskim utworem Krzysztofa Jaryczewskiego pt. „Byłem w Piekle” (nigdy niewypromowana piosenka pochodząca z pierwszych lat działalności „Oddziału Zamkniętego”). To gratka dla fanów, kolekcjonerów, ale przede wszystkim dla dobrych mocnych książek autobiograficznych.
Organizatorzy:
Wydział Kultury Urzędu Miasta w Gdyni
Muzeum Miasta Gdyni