11.10 \ Środa \ godz. 18:00

Architektura temporalna – prowizorka czy panaceum? –  wykład prof. dr hab. Małgorzaty Omilanowskiej–Kiljańczyk

Architektura tymczasowa, głęboko zakorzeniona w kulturze budowniczej na świecie, przez tysiąclecia zaspokajała rozmaite potrzeby, od doraźnych, ratunkowych, przez nomadyczne aż po okazjonalne. Jest słabo przebadana z powodu swojej nietrwałości. Minione dwie dekady okazały się swoistym renesansem temporalnej architektury, coraz rzadziej postrzeganej jako prowizorka, a coraz częściej jako właściwe narzędzie do zaspokajania potrzeb generowanych przez współczesny świat.

Wykład będzie próbą zwrócenia uwagi na to niezwykle interesujące zjawisko w architekturze ostatniego ćwierćwiecza, polegające na ponownym odkrywaniu walorów architektury tymczasowej.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci, dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.