"Kobieta w kuchni"; aut. Wacław Szczeblewski; 1914; 138 x 114 cm; olej; płótno
24.04 \ Środa \ godz. 17:00

Anatomia Sztuki: Zmruż oczy – o światłocieniu w sztuce –  spotkanie dla dorosłych

Termin: 24.04.2024 r., godz. 17:00
Bilety: 20 zł
Prowadzenie: Patrycja Wójcik / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 15 osób

Raz w miesiącu w muzeum poświęcamy się sztuce: omawiamy poszczególne zagadnienie z zakresu historii sztuki, by lepiej rozumieć obrazy i dzieła, które nas otaczają. Podczas kwietniowych zajęć porozmawiamy o światłocieniu w sztuce.

Podczas zajęć będziemy odkrywać niuanse skomplikowanej relacji światła i cienia w historii sztuki.

Już starożytni artyści wykorzystywali kontrasty światła i cienia, aby nadawać swoim dziełom głębię i realizm. W renesansie mistrzowie tacy jak Leonardo da Vinci doskonale opanowali grę świateł i cieni, co przyczyniło się do rewolucji w malarstwie. Wraz z rozwojem technologii i eksperymentów artystycznych, światłocień stał się nie tylko narzędziem do reprodukcji rzeczywistości, ale także środkiem wyrazu artystycznego, pozwalającym na eksplorację emocji i nastrojów w dziełach sztuki.

Uczestnicy i uczestniczki dodatkowo wykonają kilka prostych ćwiczeń, które pomogą im lepiej zrozumieć omawiane zagadnienie. Zajęcia to świetna okazja do rozpoczęcia przygody z analizą dzieł sztuki. Zapraszamy wszystkich, dla których świat sztuki był zawsze bliski, wszystkich ciekawskich, a także tych, którzy już w maju spróbują swoich sił na maturalnym egzaminie z historii sztuki.