Piktorializm to nurt, który pojawił się w fotografii światowej jeszcze w XIX wieku, a w Polsce szczególnie ceniony był w okresie międzywojennym. Piktorialiści dążyli do wyjścia poza zobiektywizowany zapis fotograficzny i do osiągnięcia za pomocą fotografii takiej intensywności estetycznej i emocjonalnej, jaką zwykle przypisywano malarstwu.
28 listopada 2019 wykład o fotografii piktorialnej „Afirmacje rzeczywistości. Konteksty fotografii piktorialnej” wygłosi Marek Janczyk – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, kustosz w Dziale Fotografii w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, kurator i współkurator kilkudziesięciu wystaw oraz projektów.
Czy słuszne jest traktowanie terminu piktorializm jako synonimu konserwatywnej i archaicznej fotografii? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie przypominamy jego genezę oraz wstępnie weryfikujemy niektóre z uproszczeń na jej temat. Omawiamy genezę piktorializmu i procesy, które doprowadziły do jego dominacji, a następnie porzucenia i zanegowania. Poruszymy problemy dotyczące fotograficznych życiorysów, estetycznych jakości oraz konsekwencji zdjęć. Zastanowimy się nad ewentualnym potencjałem piktorializmu dla odzwierciedlenia kulturowej kondycji człowieka.
Muzeum to ludzie, dlatego rozmaite opinie czy emocje inspirują i pobudzają nas do poszukiwań. Wnikliwie przyjrzeliśmy się wystawom czasowym „EkoEksperymentarium” oraz „MORZEMIASTOPORT”. Efektem naszych obserwacji jest cykl…
Od ponad trzydziestu lat, 24 sierpnia zajmuje szczególne miejsce w ukraińskim kalendarzu. Obchodzony wtedy Dzień Niepodległości, szczególnie w obliczu ostatnich wydarzeń, stale przypomina jak ważna jest tożsamość…
Czym byłaby Gdynia, gdyby nie jej architektura? To ona współtworzyła tożsamość rodzącego się miasta i ona dotrzymywała mu tempa, gdy się rozwijało. Miasto, które niegdyś powstało z…