07.12 \ Sobota \ godz. 15:00

30 lat radia Eska Nord. Ludzie, historia, audycje – spotkanie w ramach Gdynia Music Weekend

W ramach drugiej edycji gdyńskiego święta muzyki “Gdynia Music Weekend” zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w Muzeum Miasta Gdyni – Radio Eska Nord ożyje…w muzealnym foyer! Z okazji 30-lecia otrzymania koncesji Eski Nord odbędzie się spotkanie z twórcami radia, dziennikarzami oraz radiowym duchem – duchem Eski Nord.

Spółka Eska Nord Sp. z o.o. powstała 14.05.1993 r. w Gdyni. 30.09.1993 r. Eska Nord złożyła wniosek o koncesję do KRRiT na nadawanie programu radiowego pod nazwą „Eska Nord”.

Udziałowcami spółki byli wówczas: Krzysztof Jan Wilski 77% i Radio Eska S.A. 23%.

Koncesję Eska Nord otrzymała 25.08.1994r. Poważne prace nad stworzeniem radia trwały już od jakiegoś czasu ale od września ruszyły pełną parą. Na siedzibę radia wybrano już dużo wcześniej najwyższe piętro budynku Gdyńskiej YMCA przy ulicy Żeromskiego. Adaptacja pomieszczeń na potrzeby radia to było dość duże wyzwanie budowlane i instalacyjne ale wszystko przebiegało raczej sprawnie. Równolegle trwał nabór prezenterów, reporterów, pracowników handlowych, technicznych i administracji. Prezesem radia był Mirosław Machnacki. 6-go grudnia, w „Mikołajki” o godzinie 6:00 radio Eska Nord wystartowało ze swoim programem. Dość zróżnicowaną ofertę programową radio kierowało wówczas do słuchaczy w wieku 25 – 50 lat. Radio grało dużo muzyki ale były oczywiście programy informacyjne, prognoza pogody, wiadomości drogowe, programy publicystyczne, rozmowy z politykami, horoskop, ale także konkursy czy dedykowane programy muzyczne takie jak „Muzyka, którą kochacie”, „Lista przebojów Radia Eska Nord”, „Muzyka ze znakiem jakości”, „Godzina miłości”. Był też program z muzyką poważną: „Nie tylko muzyka” a nawet program dla dzieci: „Bajkowy kącik Eski”. Później na antenie Eski Nord pojawiły się programy i felietony satyryczne: „Teatrzyk Zielona Gęś”, „Trzynastka”, „Z głowy czyli z niczego”, audycje literackie: „Nieznane podróże Małego Księcia”, „Bajki dla dorosłych”, „Wiersze przed godziną miłości”, autorskie programy muzyczne, program „Morskie opowieści”, „Magazyn filmowy”, była też powieść w odcinkach. Jak widać program był bardzo zróżnicowany… ale taki trochę „Od Sasa do Lasa”:-). Wtedy pojęcie radia sformatowanego dopiero się w Polsce pojawiało.

W grudniu 1996 r. nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa – został nim Marian Zacharewicz. Zaraz później, na początku 1997 r. radio przeniosło się do pomieszczeń w powstającym wówczas centrum handlowym „KLIF”. Nastąpiła pewna redukcja zatrudnienia, a także wprowadzono zmiany programowe aby bardziej ujednolicić program.

Największe zmiany programowe nastąpiły w 2000 roku. W tym właśnie roku udało się też zwiększyć moc gdyńskiego nadajnika ze 100 watów do 3000 watów. Większa moc, a więc większy zasięg, oraz formatujące stację zmiany programowe (radio muzyczne o formacie Hot AC z linerem “Największe przeboje, najlepsze nowości”) spowodowały poważny wzrost słuchalności.

Jednak trwający już od jakiegoś czasu spór koncesyjny z Radiem Eska S.A. spowodował, że Eska Nord musiała wyłączyć swoje nadajniki 13.04.2004r. Po

kilku tygodniach, 03.06.2004r. na podstawie nowo wydanej przez KRRiT

koncesji, Eska Nord powróciła ze swoim programem jednocześnie zmieniając

go i kierując do nieco młodszej grupy słuchaczy (format CHR). Zmieniono

jingle identyfikujące stację a także logo i wszystkie materiały graficzne.

Zredukowano znacznie programy publicystyczne i słowne a na antenie zaczęła

królować muzyka – głównie pop, dance i r’n’b.

Od końca 2006 r. do 2008 r. trwały zmiany właścicielskie i programowe, w

wyniku których Radio Eska Nord zniknęło z trójmiejskiego eteru na zawsze a na

tych częstotliwościch zaczęło nadawać radio RMF Maxxx, którego siedzibę

wkrótce przeniesiono do Sopotu (Krzywy domek) a po kilku latach do Olivia