Informacje

Otwarta dzielnica

„Otwarta Dzielnica” to projekt działań edukacyjnych Muzeum Miasta Gdyni zrealizowany poza jego siedzibą 5 września 2015 roku. Przedsięwzięcie to dotyczyło Chyloni – być może najmniej odkrytej dzielnicy Gdyni. Historia Chyloni sięga XV wieku, a na jej terenie znajdują się prawdziwe architektoniczne perełki z przełomu XIX i XX stulecia. Zafascynowani tą częścią Gdyni pracownicy muzeum i związani z nim edukatorzy przygotowali wieloetapowe wydarzenie przybliżające przestrzeń, historię i architekturę miasta. Projekt ten stworzył wyjątkową okazję do tego, by posłuchać chylońskich opowieści, zagłębić się w historię Gdyni i wspólnie w aktywny i inspirujący sposób spędzić czas. Obok części edukacyjnej przygotowana została strefa muzyczna i strefa relaksu.

Na główne miejsce wydarzeń wybrany został Park Kiloński – naturalne miejsce codziennych spotkań mieszkańców Chyloni i przyległych dzielnic. To tu odbyły się warsztaty, gry edukacyjne i stąd ruszyły spacery po dzielnicy. Muzeum zależy na tym, by pokazywać nieznane, czasami zapomniane, a jednocześnie bardzo ciekawe miejsca na mapie Gdyni. Chce także aktywizować lokalne społeczności na terenie całego miasta.

W drugim etapie projektu, w listopadzie 2015 roku chętni mieszkańcy dzielnicy wzięli udział w warsztatach w Muzeum Miasta Gdyni, podczas których zwiedzili wystawę „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym” i dowiedzieli się m.in. czym jest architektura modernistyczna, jaki wpływ na architekturę wywiera historia danego miejsca czy jakie są oczekiwania mieszkańców miasta dotyczące przestrzeni.

 

 

 

mkidn_01_cmyk   Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.