Informacje

Czas realizacji projektu:

maj 2024 - czerwiec 2025

MODERNIZM TALKING

Projekt “MODERNIZM TALKING. Młodzież dla młodzieży o architekturze modernizmu” na celu zwiększenie świadomości o dziedzictwie architektury modernizmu, o jej pięknie, uniwersalnych założeniach i nieprzemijającej wartości.

Projekt jest realizowany przez Fundację Good Culture i uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Głównym założeniem projektu MODERNIZM TALKING jest współpraca z instytucjami kultury w pięciu polskich miastach: Gdyni, Kaliszu, Stalowej Woli, Wrocławiu oraz Cieszynie.  W każdym z tych miast odkryjemy perełki architektury – kamienice i obiekty publiczne, przybliżymy ich formę i detale, takie jak balkony i tarasy, okna termometry czy bulaje.  Poprzez projekt chcemy je ponownie odkryć. Chcemy przypomnieć idee Le Corbusiera, według którego budynek powinien zapewnić każdemu człowiekowi słońce, przestrzeń i zieleń, a jednocześnie każdy budynek powinien być funkcjonalny, estetyczny i ekonomiczny.

Projekt ma zasięgi regionalne, przede wszystkim we wskazanych miejscowościach, ale jego rezultaty będą zacznie szersze poprzez:

  • stronę internetową modernizmtalking.pl (aktualnie w trakcie rozbudowy),
  • stałe relacje w mediach społecznościowych Fundacji Good Culture, partnera Good Books oraz instytucji kultury,
  • webinar podsumowujący.

W Gdyni partnerem projektu jest Muzeum Miasta Gdyni.

W zakres wspólnych działań wchodzą:

  1. Spacer śladami modernizmu z Panią Weroniką Szerle z Muzeum Miasta Gdyni w dniu 29 maja 2024. W spacerze weźmie udział młodzież z III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Uczestnicy spaceru poznają historię i różnorodność modernistycznych form obiektów a także wykonają zdjęcia, które będą materiałem do dalszej pracy
  2. Warsztaty tworzenia mobilnych questów – trzydniowe kreatywne warsztaty projektowania questów, na które ponownie zostanie zaproszona młodzież III LO. Warsztaty obędą się we wrześniu, a ich efektem warsztatów będzie quest terenowy typu Pokemon Go.
  3. Otwarta premiera questu. Otwarte wydarzenie podsumowujące warsztaty w formie rozgrywki konkursowej. Premiera odbędzie się w wrześniu lub październiku.
  4. Scenariusze edukacyjnych z wykorzystaniem questu zostaną zaprezentowane równolegle z premierą a docelowo umieszczone na stronie projektu i muzeum.
  5. Webinar podsumowujący projekt, którego celem jest promowanie rezultatów projektu.

O Fundacji

Fundacja Good Culture, działająca na rzecz rozwoju instytucji kultury i edukacji, dąży do profesjonalizacji sektora kultury i sztuki oraz ochrony dziedzictwa narodowego. W ramach naszej misji organizujemy także projekty, edukację ekologiczną, wyrównywanie szans i wielokulturowość.

www.goodculture.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW

Alicja Krawczyńska

Wiceprezes Fundacji Good Culture/Project Manager

tel. 609 365 220

kontakt@goodculture.pl