Informacje

Kampania „DODAJ HISTORIĘ”

Zainaugurowana podczas Nocy Muzeów 2015 kampania społeczna DODAJ HISTORIĘ wspiera proces budowy nowej wystawy stałej „Gdynia – dzieło otwarte”, która zostanie otwarta pod koniec 2016 r. w Muzeum Miasta Gdyni.

Zapraszamy Was – obecnych i dawnych mieszkańców Gdyni – do współtworzenia tej ekspozycji. Wierzymy, że dzięki małym i wielkim historiom, które nam opowiecie oraz wypożyczonym lub przekazanym przedmiotom wystawa stanie się wspólnym dziełem, poszerzonym o punkt widzenia samych gdynian.

Być może w szufladzie z dbałością przechowujecie album, gdzie na jednym ze zdjęć dziadkowie dumnie stoją przed swoim sklepem na jednej z ulic międzywojennej Gdyni. Czy zachowaliście wspomnienie ojca wyruszającego w kolejny rejs albo zakupów na hali targowej i towarzyszącego im zapachu pomarańczy przypływających do Gdyni z dalekich, egzotycznych krain? A może wciąż pamiętacie poruszającą relację pielęgniarki, która grudniowego dnia 1970 roku wybiegła ze szpitala, by na zadymionej ulicy nieść pomoc rannym? Spośród Waszych historii chcielibyśmy wybrać te, które złożą się na opowieść o naszym mieście!

Zbieramy, m.in.:
– historie osobiste i rodzinne, opowieści o losach gdynian uwikłanych w trudną historię XX w.;
– przedmioty, które ilustrują historię Gdyni, są świadectwem codziennego życia mieszkańców Gdyni i niezwykłych wydarzeń niezwykłych;
– fotografie gdyńskich budynków oraz związane z Gdynią projekty urbanistyczne i architektoniczne;
– elementy wyposażenia gdyńskich mieszkań, szkół, urzędów, zakładów pracy;
– materiały o gdyńskiej przedsiębiorczości – rozwijających się w Gdyni firmach i instytucjach;
– dokumenty życia społecznego, np. plakaty i ulotki dotyczące różnych gdyńskich środowisk.

To tylko przykłady, ale interesuje nas wszystko, co łączy się z dziejami Gdyni w ostatnim stuleciu. Zachęcamy do opisania historii i ciekawych przedmiotów.

 

Pierwszy etap:
zgłoszenie mailowe na adres: dodajhistorie@muzeumgdynia.pl
obiekty: w opisie podajcie m.in. wymiary przedmiotów; ich przeznaczenie oraz okoliczności, w jakich staliście się ich właścicielami etc. Jeżeli chcecie przekazać lub wypożyczyć nam te obiekty, serdecznie prosimy o dołączenia do maila zdjęć przedmiotów, jeśli tylko macie taką możliwość;
historie: opiszcie krótko historię, którą chcielibyście się podzielić. Szczególnie ważne jest podanie daty (choćby przybliżonej) i miejsca wydarzenia oraz informacji o jego uczestnikach;

lub telefoniczne pod numerem telefonu: Dariusz Małszycki, 58 66-20-928

Jeżeli zdecydujecie się na rozmowę telefoniczną, zostaniecie poproszeni o zwięzłe przedstawienie informacji o obiekcie bądź historii, którymi chcecie się podzielić. Osoba rozmawiająca z Wami wszystko skrupulatnie zanotuje, a następnie przekaże zespołowi specjalistów pracujących w Muzeum.
Drugi etap:
Wstępna weryfikacja materiału dokonana przez specjalistów z Muzeum Miasta Gdyni. Z osobami, które będą dysponowały interesującym nas materiałem, skontaktujemy się drogą mailową, telefoniczną, bądź umówimy się na spotkanie.

Jeżeli Wasze przedmioty lub historie zostaną zaakceptowane przez naszych specjalistów, z pewnością znajdą się na wystawie, a wtedy:
– zostaną otoczone opieką pracowników Muzeum Miasta Gdyni;
– będą poddane badaniom historycznym;
– spełnią kluczową rolę podczas oprowadzań kuratorskich;
– posłużą jako inspiracja do zajęć i warsztatów edukacyjnych towarzyszących wystawie;
– wybrane materiały pojawią się na naszej stronie internetowej i blogu;
– a przede wszystkim – przybliżą zwiedzającym Muzeum historię naszego miasta.

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie będziemy mogli przyjąć od Was przedmiotu, wówczas postaramy się zapewnić Wam kontakt z innymi placówkami lub osobami, które mogą być nim zainteresowane.

Historia miasta to historia jego mieszkańców! Czekamy na Wasze zgłoszenia!

 

mkidn_01_cmyk

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.