Informacje

Czas realizacji projektu:

od 16 sierpnia 2019 roku

Michał Miegoń,

m.miegon@muzeumgdynia.pl

Druga Fala. Młoda gdyńska scena alternatywna

„Druga Fala” stanowi kontynuacje działań Muzeum Miasta Gdyni mających na celu promocję młodych gdyńskich muzyków i zespołów muzycznych oraz popularyzacje historii lokalnej sceny alternatywnej.

GSA to skrót oznaczający Gdyńską/Gdańską Scenę Alternatywną. Na początku lat 80-tych XX w. na Wybrzeżu powstało aktywne środowisko muzyczne zrzeszające również poetów oraz malarzy. Trójmiejscy muzycy eksperymentowali, wprowadzali do swych utworów nietypowe rozwiązania: improwizacje, transowe brzmienia, muzykę tradycyjną. Poszukiwano nowych form wyrazu, co zaowocowało ponadczasowymi kompozycjami i specyficznym, rozpoznawalnym w całym kraju brzmieniem lokalnej sceny.

Wspólna praca lokalnego muzycznego środowiska, MCK Gdynia i animatora Waldemara Rudzieckiego doprowadziła do wydania w 1988 roku przez płyty „Gdynia” (wydawnictwo Tonpress), co było wyjątkowym wydarzeniem w skali krajowej – żadna lokalna scena nie doczekała się tak obszernego podsumowania. W styczniu 2019 roku Muzeum Miasta Gdyni wydało nową edycję tego albumu pt. „Gdynia 1988-2018”, z interpretacjami utworów z płyty “Gdynia” wykonanymi i zaaranżowanymi przez młodych gdyńskich muzyków. Płycie towarzyszył cykl koncertów integrujący gdyńskie środowisko muzyczne.

Wkrótce po wydaniu plyty “Gdynia 1988-2018” gdyńscy muzycy uczestniczący w nagraniu albumu “Gdynia 1988-2018” połączyli się w kolektyw, interpretując na nowo muzyczną zawartość wydawnictwa „Fala II” – kasety, będącej kontynuacją albumu “Gdynia” z 1988 roku. Znane, jak i zapomniane, utwory takich grup jak m.in Po Prostu, Bóm Wakacje w Rzymie, Konwent A czy Pancerne Rowery zostały wykonane pod szyldem “Druga Fala” w żywiołowy sposób podczas koncertu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej który odbył się 16.08.2019 roku. Wkrótce po koncercie zrealizowano w partnerstwie z Radiem Gdańsk studyjne wersje utworów zrealizowane w studiu RG Radia Gdańsk przez Jacka Puchalskiego, jednego z realizatorów dźwięku oryginalnych nagrań „Fali II” i „Gdyni”.

Nowe interpretacje dawnych gdyńskich nowofalowych utworów to dialog teraźniejszości z przeszłością oraz przypomnienie tych ponadczasowych, łączących wiele muzycznych stylistyk kompozycji i tekstów. W składzie koncertowym supergrupy, oprócz przedstawicieli takich formacji jak m.in Sautrus, Kiev Office, Roszady, znalazły się także dzieci muzyków Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej jak i muzycy takich grup jak Apteka czy Hedone. W projekcie “Druga Fala” w studiu oraz na scenie pracowali razem zarówno doświadczeni muzycy jak i początkujący młodzi producenci oraz muzycy, nabywając doświadczenia oraz scenicznej i studyjnej pewności siebie.

Płyta „Druga Fala” zwieńczyła półtoraroczną pracę tego wyjątkowego kolektywu. Album ten to  kolejne wydawnictwo muzyczne Muzeum Miasta Gdyni będące próbą spojrzenia na dorobek lokalnej sceny alternatywnej przez pryzmat młodych twórców wywodzących się z Gdyni i okolic. Ich wrażliwość, otwartość na nowe formy muzyczne, chęć poszukiwania i przekraczania barier stylistycznych łączy ich bezpośrednio z protoplastami tutejszej nowej fali. Misją Muzeum Miasta Gdyni jest dokumentowanie brzmienia miasta, jego rytmu i tego, jak miasto wpływa na tworzone tu dźwięki. Wreszcie, „Druga Fala” to przypomnienie pewnej kultowej kasety magnetofonowej. W 1987 roku, podczas rejestracji albumu „Gdynia”, powstało kilkadziesiąt utworów. Te, które nie zostały wydane na kultowej płycie, stały się zawartością kasety z materiałem o tytule „Fala II”.

 

 

Skład muzyków (w kolejności alfabetycznej)

Michał Andrys – Gitara Elektryczna, Mandolina, Śpiew

Filip Baranow – Gitara Elektryczna, Samplepad, Shaker, Syntezator

Michał Jeziorski – Automat perkusyjny, syntezatory

Aleksandra Kobiela – Śpiew

Jędrzej Kodymowski – Śpiew, Gitara Elektryczna

Ksenia Kodymowska – Śpiew

Hanna Kolendowicz – Śpiew

Jakub Kozak – Gitara Elektryczna

Michał Miegoń – Śpiew, Gitara Basowa

Emilia Pollok – Śpiew

Paweł Rucki – Perkusja, Samplepad

Michał Tarkowski – Instrumenty Klawiszowe

Maciej Werk – Śpiew

Weno Winter – Śpiew

Koncepcja i koordynacja projektu, mix oraz mastering płyty, producent wykonawczy: Michał Miegoń

Grafiki: Krzysztof Wroński Artwork

 

 

SETLISTA PŁYTY “DRUGA FALA” – płyta dostępna w sklepie Muzeum Miasta Gdyni: http://sklep.muzeumgdynia.pl/product/druga-fala-plyta-cd/

Koncert w Trójce (16.08.2019)

  1. 20 57 77 (3:01) Pancerne Rowery / Roman Sebastyański
  2. P.A (5:20) / oryg. Bielizna Jarosław Leszek Janiszewski, Jarosław Figura
  3. Gorące Lato (4:05) / Bóm Wakacje w Rzymie / Robert Burger, Maciej Wanat / aut. nowego opracowania muzycznego/tekst: Michał Andrys, Emilia Pollok
  4. Kim Jest (2:29) Konwent A Konwent A
  5. Freedom (6:23) Rocka’s Delight Karol Krzymiński, Sławomir „Rodriguez” Porębski, Leszek Ślazyk, Grzegorz Zając
  6. Dziennik z Boliwii (4.05) / Bóm Wakacje w Rzymie / Robert Burger, Maciej Wanat
  7. Istnieć w ogóle (3:52) / Unrra / Leszek Złotogórski
  8. Piosenka Deszczowa (5:04) / Pancerne Rowery / Roman Sebastyański
  9. Kochaj Mnie za Nic (4:29) / Smorra / Andrzej Rdułtowski
  10. Ta Pani z sokiem (5:31) / Po Prostu / Szczepan Szprada, Tadeusz Krzymuski
  11. Lucky Sniff (6:29) / Apteka / J. Kodymowski
  12. Ta Pani z sokiem (bis) (6:43) / Po Prostu / Szczepan Szprada, Tadeusz Krzymuski

Sesja RG Studio / realizacja nagrań: Jacek Puchalski

  1. Kim Jest (studio mix) (3:01) Konwent A Konwent A
  2. Kochaj Mnie za Nic (studio mix) (4:00) / Smorra / Andrzej Rdułtowski
  3. Dziennik z Boliwii (studio mix) (4:00) / Bóm Wakacje w Rzymie / Robert Burger, Maciej Wanat

Bonus

  1. Wolny (3:42) / Legendarna Grupa Marylin Monroe / Borys Hanczewski, Michał Kozak, Karol Krzymiński, Grzegorz Małkowski, Leszek Ślazyk, Piotr Sawczuk