05.07.2026 \ Niedziela \ godz. 14:00

Kachu Totalny. Sztuka Kazimierza Ostrowskiego – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Godzina rozpoczęcia: 14:00
Prowadzenie: Agnieszka Drączkowska-Gradzik – Dział Projektów MMG
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
Bilety: Wstęp bezpłatny – obowiązują wejściówki, które można pobrać w kasie muzealnej lub przez stronę internetową Muzeum.

Stając oko w oko ze sztuką współczesną często czujemy się onieśmieleni – jej przekaz wydaje się nam trudny, forma niezrozumiała, idea nieprzystępna i wymagająca rozległej wiedzy. Inaczej jest ze sztuką Kazimierza Ostrowskiego: jego obrazy, choć awangardowe, porywają nas „od pierwszego wejrzenia”, geometryczne kształty składają się w znane nam krajobrazy, abstrakcyjne formy przybierają postać bliskich nam przedmiotów, nasycone barwy niosą radość i zachwyt. Obcowanie ze sztuką staje się zabawą, która wciąga.

Podczas oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Kachu totalny. Sztuka Kazimierza Ostrowskiego” wybierzemy się wspólnie na wyprawę do świata widzianego oczami gdyńskiego mistrza – awangardowego artysty, charyzmatycznego nauczyciela kilku pokoleń malarzy, przez przyjaciół pieszczotliwie nazywanego „Kachem”. Poznamy jego życiorys, naznaczony piętnem wojennych doświadczeń, wytężoną pracą, sukcesami i porażkami, ale też radością, zabawą i dowcipem, z którego słynął. Dowiemy się m.in. co to jest sgraffito, dlaczego Kachu naklejał papier na płótno i jak malarstwo ma się do tkaniny artystycznej. Symbolicznie wyjrzymy przez okno podziwiając monumentalne kompozycje na ścianach budynków i zachwycimy się detalami ukrytymi w szkicach i projektach. Odkryjemy też, jak twórcza energia łączy dziedziny sztuki i kolejne pokolenia artystów.

najbliższe wydarzenia