W tym celu podpisano umowę partnerską pomiędzy Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku a Muzeum Miasta Gdyni. Drugim partnerem gdańskiej biblioteki w projekcie Wi@tr od Morza w roku 2016 jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Ze zbiorów Biblioteki Muzeum Miasta Gdyni zostaną wybrane, niedostępne w bibliotekach cyfrowych, przedwojenne i powojenne czasopisma gdyńskie, wydawnictwa ciągłe, literatura i fotografie. Wzbogacą one Bałtycką Bibliotekę Cyfrową (www.bibliotekacyfrowa.eu), którą Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku współprowadzi z
Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku.
Dotychczas zdigitalizowano i udostępniono w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej zbiory udostępnione przez wiele instytucji Pomorza:
Bałtycka Biblioteka Cyfrowa należy do Federacji Bibliotek Cyfrowych. Zbiory tej biblioteki są również udostępniane w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej Europeana.
Wi@tr od Morza w internecie
Przedwojenne księgi adresowe Gdyni, zarządzenia wewnętrzne gdyńskiego Komisarza Rządu, spisy mieszkańców innych części Pomorza Gdańskiego sprzed II wojny światowej czy słownik rybacko-żeglarski i szkutniczy z tamtego okresu, ciekawy kalendarz kaszubski „Vjérni Naszińc” z 1930 r., do tego przedwojenna literatura morska i pomorska, a także już powojenne czasopisma: „Dziennik Bałtycki”, „Tygodnik Gdański”, „Wieczór Wybrzeża”, „Norda” – wszystko to i dużo więcej można przeczytać w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej (www.bibliotekacyfrowa.eu).
Ich digitalizacja (cyfryzacja) i upublicznienie w internecie możliwe są dzięki projektowi Wi@tr od Morza, jaki od września do końca grudnia tego roku realizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku dzięki dofinansowaniu z programu „Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Materiały te mają znaczenie dla misji naszej placówki, posiadają bowiem dużą wartość historyczną, artystyczną, edukacyjną, naukową i informacyjną – mówi dyrektor Paweł Braun. – Ich bezpłatna prezentacja online ułatwi dostęp do nich licznym zainteresowanym. Tylko w listopadzie bibliotekę cyfrową odwiedziło ponad 180 000 osób, czyli około 6000 dziennie!, które skorzystały z prawie 23 000 publikacji. W ramach projektu umieścimy ich przynajmniej 1200. Na pewno wzbudzą one ciekawość miłośników pomorskiego regionu.
Publikacja w internecie, zwłaszcza książek i druków urzędowych, możliwa jest dzięki partnerom przedsięwzięcia: Narodowemu Muzeum Morskiemu i Muzeum Miasta Gdynia.
Wi@tr od Morza to jeden z pięciu projektów digitalizacyjnych WiMBP w Gdańsku realizowanych w ciągu ostatnich sześciu lat dzięki finansowemu wsparciu MKiDN. W tym czasie w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej umieszczono prawie 23 000 publikacji. Największym zainteresowaniem cieszy się… „Dziennik Bałtycki, który od 2011 r. był w tej bibliotece przeglądany ponad… 350 000 razy.