„Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach”

Urok nowoczesnych budynków jest dyskretny, ich detal – oszczędny, ale to właśnie na nim chcemy skupić główną uwagę, pokazać to, co na co dzień niedostępne, zaprosić w podróż do wnętrza domu.

Na wystawie prezentujemy ponad 150 obiektów: detali architektonicznych, elementów wyposażenia, okładzin podłogowych i ściennych, stolarki okiennej i drzwiowej. Większość z nich pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Mini Muzeum. Zanim jednak trafiły do każdej z kolekcji, miały swoją, często bardzo burzliwą, historię. Ocalone z kontenera z gruzem, znalezione na wystawce, zachowane podczas prac remontowych, wreszcie – przyniesione przez pasjonatów, przetrwały i są ciekawym świadectwem swoich czasów.

Wędrówka po wystawie to zarazem spacer po międzywojennej i tuż powojennej Gdyni. Każdy obiekt dokładnie lokalizujemy w przestrzeni miasta, podkreślając walor jego autentyczności. Wystawa daje możliwość obejrzenia detali z bliska, zwrócenia uwagi na właściwości materiałów, z których są wykonane: chłód szkła, połysk metali, chropowatość tynków, gładkość matowych gorsecików.

Prezentując te nietypowe eksponaty, pragniemy wskazać, że są one godne nie tylko uwagi, ale i szczególnej dbałości i ochrony. Chcemy w ten sposób poszerzyć wiedzę o gdyńskiej architekturze, pogłębić świadomość mieszkańców i zachęcić, by mieli odwagę patrzeć uważniej i dociekliwiej na miejską przestrzeń.

 

SZKŁO, METAL, DETAL. ARCHITEKTURA GDYNI W SZCZEGÓŁACH
RODZAJ WYDARZENIA: otwarcie wystawy towarzyszącej konferencji „Modernizm w Europie – Modernizm w Gdyni”
WERNISAŻ: 20 X 2016 r., godzina 18:00
CZAS TRWANIA WYSTAWY: 21 X – 26 II 2017
ORGANIZATORZY: Muzeum Miasta Gdyni, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni, Mini Muzeum
Wystawa pod patronatem Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. arch. Lucyny Nyki
kuratorzy Anna Śliwa, Anna Orchowska-Smolińska, Weronika Szerle, Robert Hirsch
konserwacja obiektów Monika Zakroczymska, Mirosław Studniak
projekt graficzny Paulina Kosma

 

Eksponaty na wystawę użyczyli lub podarowali:

pani Jowita Błaszczyk

pan Janusz Cichowski

pani Wiesława Glińska

pan Marian Górski

pan Roman Górski

pani Izabela Huk-Malinowska

pan Łucjan Hundsdorff

pan Rafał Ickiewicz

pani Ewa Jachnicka

pan Tomasz Janiszewski

pan Henryk Janosik

pani Alicja Koziarz

pani Barbara Mikołajczuk

pan Janusz Muńko

pani Gizela Nowakowska

pani Anna Orchowska-Smolińska

pani Helena Perlicka

pan Ryszard Pietrzykowski

pani Maria Piradoff-Link

pan Tomasz Płocke

pan Maciej Rydz

pani Joanna Stankiewicz-Kiełbińska

pan Mirosław Studniak

pan Marcin Szerle

pan Dariusz Voelkner

pan Piotr Wendt

pani Agata Bortkiewicz

pan Stanisław Lejk

pan Jacek Łyszkowski

Dziękujemy! Dzięki Państwu te obiekty przetrwały.

 

Wystawa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” towarzyszy piątej odsłonie konferencji organizowanej już od kilkunastu lat przez Miasto Gdynia. Konferencja ma na celu przedstawienie badań nad architekturą modernizmu i zagadnieniami jego konserwacji. Podobną tematykę podejmie też nasza wystawa. O ile jednak konferencja skierowana jest raczej do specjalistów, konserwatorów i architektów, o tyle wystawa będzie miała znacznie szerszy krąg odbiorców. Chcemy, by stała się przestrzenią spotkania ekspertów i mieszkańców, miłośników tematu, architektów i „użytkowników” architektury. Okazją do podzielenia się przez konserwatorów doświadczeniami i ich specjalistyczną wiedzą z osobami, które mają odwagę „patrzeć uważniej” i dociekliwiej na miejską przestrzeń.
Bardzo dla nas ważny jest edukacyjny wymiar wystawy. Dzięki niej chcemy poszerzyć wiedzę o gdyńskiej architekturze, pogłębić świadomość mieszkańców i uwrażliwić ich na lokalne dziedzictwo. Zwiedzający będą mieli wyjątkową możliwość zobaczenia z bliska tego, co na co dzień niedostępne. Wystawa pozwoli im też prześledzić, jakim procesom zostają poddane dwudziestowieczne budynki, by móc odzyskać swój blask.
Urok nowoczesnych budynków jest bardzo dyskretny, ich detal – oszczędny. Prezentując obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni, Mini Muzeum oraz zbiorów prywatnych, pragniemy wskazać, że są one godne nie tylko uwagi, ale i szczególnej dbałości i ochrony.
WIĘCEJ O KONFERENCJI:
MODERNIZM W EUROPIE – MODERNIZM W GDYNI: ARCHITEKTURA XX W. – OCHRONA – KONSERWACJA
W dniach 20-22 października 2016 r. odbędzie się w Gdyni piąta międzynarodowa konferencja z cyklu Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni: „Architektura XX w. – ochrona – konserwacja”, organizowana przez Miasto Gdynię.
Konferencja będzie okazją do przeglądu stanu badań nad architekturą modernizmu powstałą w XX wieku i będzie umożliwiała omówienie aktualnych problemów ochrony i konserwacji architektury modernistycznej, w tym z okresu powojennego.
Szczegóły na temat konferencji: http://www.gdynia.pl/modernizm