18.05 \ Sobota \ godz. 19:30

Noc Muzeów w Muzeum Miasta Gdyni: Gramy!

\ Dla wszystkich
\ Wejście bezpłatne

19:00 – 22:00 „Nocne podchody” – gra muzealno-plenerowa ze strefą edukacyjną „MAPOWANIE”
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni i okolice

W tę niepowtarzalną, jedyną w roku noc zwiedzaj przestrzenie Muzeum Miasta Gdyni i jego okolic biorąc udział w… grze muzealno-plenerowej! „Nocne podchody” to zagadki, niezwykłe spotkania oraz działania kreatywne. To zaskakujące odkrycia i dreszczyk emocji. W tę majową noc Muzeum Miasta Gdyni otwiera swoje przestrzenie, ale i wychodzi poza mury budynku – eksplorując okolicę i zapraszając do odkrywania znanych miejsc w nowej odsłonie. Przybywajcie, taka gra się nie powtórzy!

19:30 oraz 21:30 „Gdyńskie legendy miejskie” – wykład prof. Marka Adamca

Papierowe dzieci, św. Mikołaj z Chyloni i wiele, wiele innych opowieści strasznych i śmiesznych, fantastycznych i całkiem prawdopodobnych. O gdyńskich legendach miejskich opowie profesor Marek Adamiec, kierownik Pracowni badań legend miejskich Gdyni na Uniwersytecie Gdańskim.

20:30 oraz 22:30 „Rajdy, podchody i zawody. Formy działalności harcerskiej w Gdyni przed 1939 r.” – wykład Dariusza Małszyckiego

Młodzież do harcerstwa przyciągała i nadal przyciąga różnorodność form działalności. Jak wyglądały te atrakcyjne dla młodych ludzi zajęcia przed II Wojną Światową w Gdyni? O tym opowie Dariusz Małszycki, a wydarzenie uatrakcyjni prezentacja fotografii związanych z harcerstwem gdyńskim.

22:15 „Węgiel, Perfumy, Karate – historia gdyńskich kin” – wykład Michała Miegonia

Miejsce: Kino Goplana (dawne Kino Polonia), ul. Żeromskiego 49
UWAGA: ograniczona liczba miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy na adres zapisy@muzeumgdynia.pl

W historycznym wnętrzu Kina Goplana (dawniej Kina Polonia) poznamy bogate dzieje gdyńskich kin od czasów przedwojennych aż po okres powojenny, kiedy to wedle wytycznych każda dzielnica miała mieć swoje kino. Poznamy odpowiedzi na pytania: Co pozostało z legendarnego kina Iskra? Kim byli Perfum-Boje? Dlaczego węgiel przeszkadzał kinomanom w Kinie Promień? Które z kin powstało na miejscu osuszonego stawu?

23:00 – 23:30 Koncert zespołu „Cisowa-Wrzeszcz” połączony z projekcją filmu „Narodziny Miasta”

Miejsce: Kino Goplana (dawne Kino Polonia), ul. Żeromskiego 49
UWAGA: ograniczona liczba miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy na adres zapisy@muzeumgdynia.pl

W Noc Muzeów 2019 Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wyjątkowy kolaż muzyczno-filmowy we wnętrzach Kina Goplana (dawnego Kina Polonia). Zespół Cisowa-Wrzeszcz zagra na żywo do opowiadającego o początkach Gdyni filmu „Narodziny Miasta”, opartego na archiwalnych fotografiach z okresu międzywojennego.

Wydarzenia w Muzeum Miasta Gdyni
– godz. 19:30 – 22:00 – Nocne podchody – gra muzealno-plenerowa ze strefą edukacyjną MAPOWANIE
– godz. 19:30 – Gdyńskie legendy miejskie – wykład prof. Marka Adamca
– godz. 20:30 – Rajdy, podchody i zawody. Formy działalności harcerskiej w Gdyni przed 1939 r. – wykład Dariusza Małszyckiego
– godz. 21:30 – Gdyńskie legendy miejskie – wykład prof. Marka Adamca
– godz. 22:30 – Rajdy, podchody i zawody. Formy działalności harcerskiej w Gdyni przed 1939 r. – wykład Dariusza Małszyckiego

Wydarzenia w Kinie Goplana (dawniej Polonia); Śródmieście, Skwer Kościuszki 10-12
– godz. 22:15 – “Węgiel, Perfumy, Karate – historia gdyńskich kin”, wykład Michała Miegonia
– godz. 23:00 – Koncert zespołu Cisowa-Wrzeszcz połączony z projekcją filmu Narodziny Miasta

najbliższe wydarzenia